czwartek, 21 maja 2015

Przeszłość słowami dnia dzisiejszego


Jak każdy wie,  powstanie warszawskie  było to wystąpienie zbrojne zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” przeciwko wojskom niemieckim okupującym tereny  Warszawy. Wśród historyków budzi ono duże kontrowersje, natomiast zespół Lao Che postanowił wydać płytę w całości poświęconą temu wydarzeniu.

Lao Che to polski zespół rockowy utworzony w 1999 roku przez byłych członków zespołu Koli.  Płyta zespołu  składa się z 10 utworów,  którym przyporządkowane są chronologiczne zdarzenia z powstania warszawskiego. 
 Na płycie znajdują się takie utwory jak: "1939 / Przed Burzą" ,"Godzina W", "Barykada", "Zrzuty", "Stare Miasto", "Przebicie do Śródmieścia", "Czerniaków". „Hitlerowcy", "Kanały" , "Koniec" .
Cały album opisuje epizody z powstania (bombardowania, walące się budynki, budowę barykad).  We fragmencie wymienionym poniżej widać niezłomność walczących:

„ Wolność ja kocham i rozumiem.
Wolności to ja oddać nie umiem.
A kajdany mi dzwonią, gdy cień Gapy nad głową
Czas by powstać i rachunki równać krzywd.
[…]
 To miasto, ten kraj opornym jest.
Podziemie jego choć więzione zawsze wolnym jest.
Najwyższa to pora by zdechła Hackenkreutz – maciora
Więc jej blade kurduple spieprzać, won.
Czerwoni! Czerwoni!
Czerwoni już blisko.”

Krzysztof Kamil Baczyński był polskim poetą, przedstawicielem pokolenia Kolumbów.  Zginął w czasie powstania  warszawskiego  jako żołnierz batalionu „Parasol”. Za swojego życia napisał wiele utworów o tematyce związanej z wojną. Najbardziej znanym jego utworem jest „Elegia o chłopcu polskim” opisująca  los pokolenia, które dorastało w czasach wojny.  W swoim utworze autor pokazał tragiczny los młodego człowieka, który został zmuszony do walki za ojczyznę.
Tekst Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zainspirował zespół Lao Che przy powstaniu utworu pod tytułem „Godzina W” , który opisuje los powstańców  wyruszających do walki za ojczyznę.  Ukazuje on historię ludzi, którzy zostali wyznaczeni do pierwszych walk z wycofującymi się Niemcami.

„[...] biało-czerwona opaska moja - opaska na ramię powstańca,
w kieszeni strach, orzełek i tytoń w bibule,
ja nie pękam, idę w śmierć ot tak - na krótką koszulę.

Żołnierze podziemia:
Oi!
Batalion "Zośka" Oi!
Oi!
Batalion "Pięść" Oi!
Oi!
Batalion "Miotła" Oi
Oi!

I wyszedłeś jasny synku z czarną bronią w noc,
I poczułeś jak się jeży w dźwięku minut - zło,
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką,
Czy to była kula synku, czy ci serce pękło?
pękło
pękło […] ”

Uważam, że zespół w idealny sposób przypomniał ważne dla Polaków zdarzenie historyczne, znakomicie wykorzystał tekst wybitnego poety i pozwolił na poznanie naszej historii w odmienny sposób.
Sandra Pakuła 1D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz